Support

Gwarancja wsparcia i asysty technicznej - sprawdź najlepsze rozwiązania.

Bądźmy w kontakcie

Niezawodność

Innowacyjne projekty i najwyższa jakość oferowanych rozwiązań.

Sprawdź dziś!

Opłaty

  • Polska - przesyłki darmowe
  • Unia Europejska - według stawek UPS
  • Świat - do uzgodnienia

Turbosprężarki i wszystko o ich użytkowaniu

Mam wrażenie, że tylko miłośnicy samochodów mają jakiekolwiek pojęcie o turbosprężarkach. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy co to jest, jak działa i jak ten element jest ważny dla pracy silnika. Turbosprężarki wprowadzone do użytku na początku XX wieku były zaprojektowane na potrzeby samochodów wyścigowych, aby wspomóc pracę silnika i dodać mu mocy. Dzisiaj turbodoładowanie ma każdy pojazd. Turbo zostało uznane za wynalazek, który podnosi ekonomiczność jazdy, ponieważ zmniejsza się spalanie paliwa w samochodzie. Turbosprężarki są również ekologiczne, ponieważ następuje redukcja emisji spalin. Turbo jest odpowiedzialne za zwiększenie sprawności silnika, dzięki czmu jego praca jest bardziej wydajna i efektywna. Wielu z nas na pewno widziało gdzieś szyldy: „regeneracja turbosprężarek”, ale co to właściwie jest i jak uniknąć problemu z turbosprężarkami ?

 

Regenerujemy turbosprężarki gdy są one uszkodzone. Do ich awarii dochodzi często przy złym użytkowaniu. Uszkodzenia tej części silnika są na szczęście możliwe do naprawienia, dlatego nie musimy od razu kupować nowego turbo, ale wystarczy je zanieść do punktu, gdzie możliwe jest jego zregenerowanie.

 

Jak dochodzi do uszkodzeń turbo?

Turbosprężarka jest właściwie elementem silnika, który bardzo silnie z nim współpracuje. W momencie odpalenia silnika turbosprężarka również rozpoczyna swoją pracę. Podstawowym błędem, który popełnia większość kierowców jest ruszanie bezpośrednio po załączeniu silnika. Turbosprężarka ma wtedy za mało czasu, aby zdążyła napełnić swoje kanały olejem, który zmniejsza tarcie i ułatwia jej pracę. Dlatego po włączeniu silnika zaleca się odczekać kilkadziesiąt minut, aby ułatwić rozruch turbodoładowania. Również po zakończeniu jazdy powinno się odczekać kilka minut zanim wyłączymy silnik. W ten sposób unikniemy gwałtownego schłodzenia się tubosprężarki. Jeśli natomiast jesteś po długiej i wymagającej trasie dla naszego silnika powinieneś rozpocząć schładzanie jeszcze w trakcie jazdy. Wytarczy tylko na kilka kilometrów przed postojem zwolnić i zmniejszyć obroty silnika, aby silnik i tubro się lekko chłodziło.

 

Innym zabiegiem, który poprawi działanie turbo jest regularna wymiana oleju i dbanie o utrzymanie odpowiedniego ciśnienie cieczy w turbodoładowaniu. Wlewając olej również należy zwrócić uwagę na jego jakość oraz odpowiednie dopasowanie do silnika naszego samochodu.

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważne jest prawidłowe użytkowanie samochodu. Podczas nauki jazdy takie rzeczy są pomijane, a my w gruncie rzeczy cieszymy się, że umiemy jechać i w drogę. Jeśli turbosprężarka pomaga w funkcjonowaniu silnika naszego samochodu, to powinniśmy dbać o jej zdrowie i wspomagać jej pracę. Oczywiście można zregenerować turbodoładowanie lub je wymienić, ale każdy z nas chyba chce uniknąć niepotrzebnych wydatków. Dlatego po tym artykule, każdy kierowca powinien zwrócić uwagę na zadbanie o silnik i o jego turbo, a na pewno będzie zadowolony z ich pracy przez wiele kilometrów.