Wianki
Wyplatane z różnych materiałów kolorowe, ekologiczne, naturalne i niezwykle oryginalne wianki już w starożytności były symbolem kobiecości i niewinności. W dużej mierze konotacje związane z wiankami nie zmieniły się do dziś. Plecionki możemy podzielić pod różnym względem na kolejne, bardziej szczegółowe podkategorie. Na przykład uwzględniając dekoracje wykonywane z wikliny czy ozdoby, którymi wyróżniają się dziewczynki idące do pierwszej komunii świętej. Wspomniana plecionka posiada ciekawą historię. Była (i jest oczywiście nadal) wykorzystywana w różnych kontekstach, dlatego warto co nieco o niej wiedzieć. Z jakich materiałów można zatem wyplatać wianki? W okolicach których świąt cieszą się największym zainteresowaniem? Jakie zalety mają ekologiczne wianki wiklinowe? Jaka jest wreszcie historia tradycyjnych wianków? Odpowiedzi na te pytania są – także w kontekście polskiej kultury i historii – bardzo interesujące.
Wianki na przestrzeni dziejów
Pierwsze wianki zdobiły głowy kobiet już w starożytności. Nie mniejszą popularność zdobywały w epokach następnych. Od początku były symbolem cnoty i niewinności, dlatego nosiły je przede wszystkim panny. W języku polskim utarły się zresztą znane powiedzenia, takie jak „stracić wianek”, „utracić wianek” czy „zgubić wianek”. Wszystkie trzy przykłady odnoszą się do utraty dziewictwa przez pannę. W okresie staropolskim utrata wianka przed ślubem przynosiła kobiecie wielki wstyd. Nie mogła ona oczywiście nosić tradycyjnego wianka na głowie, ponieważ straciła go zarówno w przenośni, jak i w sensie dosłownym.
Wianki są nie tylko symbolem niewinności i cnoty. W wielu tradycjach religijnych, w tym także w tradycji chrześcijańskiej, wianek złożony na grobie ma oddać cześć zmarłemu.
Wianek jako dekoracja
Nakrycie głowy to tylko jedna funkcja, którą pełnią wianki. Jak się okazuje, idealnie sprawdzają się również w kontekście różnych dekoracji. Na przykład świątecznych. Okazałe, bożonarodzeniowe wianki z wikliny możemy zobaczyć w oknach i na drzwiach wejściowych w okresie świąt Bożego Narodzenia. Plecionki wykonane ze wspomnianego materiału sprawdzają się również jako stroiki na stół. Mogą zdobić krzesła w sali weselnej lub być po prostu oryginalną ozdobą w naszym mieszkaniu. W sklepach możemy kupić „gołe” wianki, które sami ozdobimy według własnego uznania. Na przykład w domowym zaciszu, razem z dziećmi. Jeśli chcemy zakupić trwały, solidny i jednocześnie estetyczny wianek, powinniśmy zdecydować się na wyrób wiklinowy. Ten ostatni zagwarantuje nam przede wszystkim:
- oryginalny sposób wykonania (wiklinowe plecionki tworzone są ręcznie),
- możliwość wieloletniego eksploatowania dekoracji (nawet wtedy, gdy będzie ona zdobiła dom na zewnątrz),
- możliwość udekorowania ozdoby według własnego uznania (wianki wiklinowe sprzedawane są często bez żadnych dekoracji; te ostatnie można dokupić).
Okazuje się, że wianki mają bardzo bogatą symbolikę oraz przede wszystkim zastosowanie. Mogą zdobić nasze głowy bądź przestrzenie domowe. Wszystko zależy jednak od tego, z jakiego materiału wianek został wykonany.