Support

Gwarancja wsparcia i asysty technicznej - sprawdź najlepsze rozwiązania.

Bądźmy w kontakcie

Niezawodność

Innowacyjne projekty i najwyższa jakość oferowanych rozwiązań.

Sprawdź dziś!

Opłaty

  • Polska - przesyłki darmowe
  • Unia Europejska - według stawek UPS
  • Świat - do uzgodnienia

Najciekawsze wynalazki XX wieku

 

Potrzeba poznania od dawien dawna towarzyszyła człowiekowi. Już w starożytnej Grecji czy Egipcie duży nacisk kładziono na praktyczne wykorzystanie zdobywanej wiedzy. Przykładem może być tutaj chociażby rozbudowana sieć kanałów nawadniających pola w starożytnym Egipcie czy ogromne piramidy (których konstrukcje pod względem architektonicznym wzbudzają zachwyt po dziś dzień). Prawdziwa fala wynalazków zalała społeczeństwa w dwudziestym wieku. Oczywiście stało się to na skutek bardzo szybkiego rozwoju technologicznego. Niektóre urządzenia czy rozwiązania przyjęły się w tak dużym stopniu, iż są stosowane z powodzeniem do dziś. Inne wynalazki cieszyły się popularnością wyłącznie przez krótką chwilę. Warto jednak podkreślić ich wagę w naszym życiu. Bez nowych rozwiązań życie człowieka stałoby się bardzo ograniczone. Zarówno pod względem prywatnym, jak i pod względem zawodowym. Trudno wskazać jednak te wynalazki, które w największym stopniu przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa czy komfortu życia. Warto jednak wspomnieć o tych najbardziej interesujących.

Mikroskopy elektronowe

Ludzkie oko – jak zresztą wszystkie inne zmysły – nie jest doskonałe. Już na przełomie szesnastego i siedemnastego wieku próbowano wykonać urządzenie, które byłoby w stanie wspomóc narząd wzroku w obserwowaniu niewielkich organizmów czy materiałów. Mowa w tym kontekście oczywiście o mikroskopie. Na przestrzeni lat pojawiały się różne rodzaje mikroskopów, jednak prawdziwym przełomem było wynalezienie mikroskopu elektronowego. Wynalazek stworzyli dwaj berlińscy fizycy w roku 1931. Działanie mikroskopu elektronowego różni się od działania mikroskopu optycznego pod względem wykorzystywanych fali. Ten ostatni korzysta ze światła widzialnego i choć efekty jego konstrukcji są w pewnych dziedzinach zadowalające, w innych okazują się niewystarczające. Winę ponoszą za to długie fale światła, które ograniczają uzyskiwaną podczas obserwacji rozdzielczość. Mikroskop elektronowy wykorzystuje do działania wiązki elektronów. Krótkie fale zapewniają dużą rozdzielczość urządzenia. Tak dużą, że strukturę materii można badać nawet na poziomie atomowym. Mikroskopy elektronowe można dzisiaj podzielić na kilka różnych urządzeń. Są to między innymi TEM – transmisyjny mikroskop elektronowy oraz SEM – skaningowy mikroskop elektronowy. Zarówno TEM, jak i SEM sprawdzają się w bardzo zróżnicowanych dziedzinach nauki, medycyny czy techniki. To właśnie ze względu na różnorodność zastosowania i wykorzystania warto docenić i szanować wspomniany wynalazek.

Nowe media

Wiek dwudziesty to również rozwój mediów. Prasa czy radio służyły człowiekowi od lat, jednak to właśnie telewizja (a potem internet) zdominowały życie człowieka. Nowe media dostarczają społeczeństwom na całym świecie cennych informacji. Tam, gdzie panuje wolność słowa, telewizja oraz internet stanowią nieodłączną część życia. Zdobywane informacje to jedno. Obok wspomnianych zagadnień pojawia się także rozrywka. Gry w internecie, filmy w telewizji to tylko pewna część atrakcji, z których korzysta dziś człowiek niemalże każdego dnia. Najważniejszą zaletą nowych mediów (głównie internetu) jest możliwość komunikacji. Darmowe portale i programy sprawiają, że rozmowy między krajami czy nawet konwersacje międzykontynentalne są dziś możliwe każdego dnia o każdej porze dnia i nocy.

Odnawialne źródła energii

Dwudziesty wiek to moment, w którym człowiek zaczyna interesować się odnawialnymi źródłami energii, pozyskiwanymi na przykład z wiatru czy wody. Efekty różnorodnych założeń czy koncepcji możemy w tym kontekście obserwować po dziś dzień. Tworzone z dnia na dzień elektrownie wodne czy wiatrowe to dzisiaj norma w krajach rozwiniętych. Bardzo dużą role zaczynają pełnić w ostatnim czasie także kolektory słoneczne, które montuje się nawet na dachach zwykłych domów. Wszystko po to, by energia przesyłana na ziemię przez słońce została wykorzystana na przykład do ogrzania zwykłej wody użytkowej. Wydaje się, że w kontekście wynalazków odnawialne źródła energii pełnią ważną rolę. Stanowią nie tylko drogowskaz w stronę ekologicznego trybu życia. Są również ekonomiczne i być może za jakiś czas staną się także priorytetowym źródłem pozyskiwania energii.

Na chwilę obecną moglibyśmy wymieniać ciekawe i praktyczne wynalazki w nieskończoność. Wydaje się, że każde urządzenie czy maszyna sprawdzają się w życiu człowieka pod wieloma względami. Mikroskopy TEM i SEM od wielu lat znajdują swoje zastosowanie w branżach takich jak biologia, technika czy medycyna. Pozwalają śledzić zachowania bakterii, ludzkich komórek czy innych organizmów żywych. Z ich pomocą tworzone są ważne leki i szczepionki. Wynalazki wiążą się również z bezpieczeństwem i komfortem życia człowieka. Bardzo ważnym wynalazkiem w tych kontekstach – dla wielu z nas – jest przecież telewizja czy internet. Nowe media zapewniają nam stały dostęp do informacji i jednocześnie pozwalają nam komunikować się ze sobą. Warto zaznaczyć, że TV oraz internet są nie tylko źródłem informacji, ale także źródłem szeroko pojętej rozrywki.