Support

Gwarancja wsparcia i asysty technicznej - sprawdź najlepsze rozwiązania.

Bądźmy w kontakcie

Niezawodność

Innowacyjne projekty i najwyższa jakość oferowanych rozwiązań.

Sprawdź dziś!

Opłaty

  • Polska - przesyłki darmowe
  • Unia Europejska - według stawek UPS
  • Świat - do uzgodnienia

Doradztwo prawne – pomysł na biznes

Prawo od zawsze kojarzyło się społeczeństwu z renomą i szacunkiem. Nic zatem dziwnego, że przez lata na polskim rynku (i nie tylko) prężnie rozwijały się zarówno krajowe, jak i zagraniczne kancelarie. Prawdziwe bogactwo tego typu firm znajdziemy oczywiście w większych miastach, gdzie zapotrzebowanie na wspomniane usługi siłą rzeczy zawsze będzie większe. Warto jednak podkreślić, że małe kancelarie z powodzeniem działają także w mniejszych miejscowościach. W ostatnim czasie obok tradycyjnych kancelarii zaczęły pojawiać się również działalności oferujące doradztwo prawne, czyli innymi słowy rzecz ujmując firmy proponujące porady z zakresu szeroko pojętego prawa. Czym różnią się takie spółki od standardowych biur? Kto może pracować jako doradca prawny? Jak wreszcie prowadzić wspomnianą działalność gospodarczą tak, by przynosiła ona wymierne zyski? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania rzeczywiście mogą pomóc przy rozkręcaniu biznesu związanego z doradztwem prawnym.

Rozwój doradztwa prawnego

Wydaje się, że pomysł na usługi związane z poradami prawnymi zrodził się przede wszystkim z potrzeb zwykłych ludzi. Nierzadko sytuacja, w której znalazła się dana osoba (bądź też firma czy inna działalność) nie wymaga podjęcia większych kroków prawnych, związanych na przykład z procesem sądowym. Z wielu statystyk i sondaży wynika, iż coraz częściej udajemy się do prawnika po to, by poradzić się w jakiejś sprawie. Warto przy tym wspomnieć, iż trend związany z poradami prawnymi z pewnością cieszy się większym zainteresowaniem w krajach zachodnich. Polska w porównaniu ze swoimi zachodnimi sąsiadami ewidentnie stawia dopiero pierwsze kroki w tej dziedzinie. Trzeba jednak przyznać, że jeśli chodzi o doradztwo prawne Poznań czy Warszawa (a więc większe miasta) od kilku lat rozwijają się w tym kierunku bardzo prężnie.

Kandydat na doradcę prawnego

Kto może świadczyć usługi związane z doradztwem prawnym? Jak nietrudno się domyślić, mowa w tym przypadku przede wszystkim o absolwentach prawa. Co roku studia na wspomnianym kierunku kończy wiele osób. Jedni decydują się na wybraną aplikację, inni podejmują pracę w urzędach. Warto zatem wiedzieć, że porady prawne mogą być udzielane nie tylko przez osoby z aplikacją, ale również przez osoby, które uzyskały tytuł magistra na kierunku prawa. Oczywiście każdy absolwent powinien mieć świadomość swoich ograniczeń. Bez aplikacji w razie takiej potrzeby doradca prawny nie może reprezentować swojego klienta przed sądem. Niemniej jednak wiele osób decyduje się na zakładanie firm, których specyfiką jest wyłącznie udzielanie porad. W pojedynczych przypadkach – gdy zachodzi taka potrzeba – doradcy prawni odsyłają swoich klientów do prawników z aplikacją.

Biuro doradcy prawnego

Jeśli chodzi o wybór biura, w przypadku doradcy prawnego należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele firm internetowych. Czy porady prawne także można udzielać przez internet? Wydaje się, że w teorii jest to możliwe, jednak w rzeczywistości często taka forma komunikacji prowadzi do zgubnych dezinformacji. Najlepiej spotkać się z klientem twarzą w twarz, by osobiście wyjaśnić mu sporne kwestie. Nie oznacza to jednak, że musimy prowadzić tradycyjne biuro. W wielu przypadkach doradcy prawni świadczą swoje usługi za pośrednictwem strony internetowej i w razie potrzeby umawiają się z klientem w siedzibie jego firmy. Takie rozwiązanie bez wątpienia sprawdza się pod względem ekonomicznym, ponieważ utrzymanie witryny www (którą tak czy owak zapewne trzeba byłoby na potrzeby marketingu stworzyć) jest o wiele mniejsze, aniżeli płacenie miesięcznego czynszu za wynajem biura. Co więcej, wielu interesantów woli spotkać się z doradcą w siedzibie swojej spółki, by zaoszczędzić czas na dojazd czy stanie w korkach. Z drugiej strony pozostaje sprawa klientów prywatnych. Ci z reguły wolą spotkać się z doradcą na neutralnym gruncie, aniżeli u siebie w domu. Rozwiązaniem – również bardzo ekonomicznym – może być stworzenie biura w swoim domu. Jeśli posiadamy odpowiednią przestrzeń, którą możemy przeznaczyć na biuro, założenie firmy w domowym zaciszu z pewnością nie spotka się z żadnym sprzeciwem. Tradycyjne biura często charakteryzują się pewnymi mankamentami. Przestrzenie biurowe w kamienicach czy starszych budynkach zlokalizowanych w centrum nie posiadają własnych parkingów. Wbrew pozorom dla klientów nie jest to wcale błahy problem. Warto zatem – podczas poszukiwania biura – nie zapominać również o tym aspekcie.  

Usługi doradcy prawnego

Co może, a czego nie może doradca prawny? Zakres kompetencji osoby wykonującej wspomniany zawód z pewnością jest mniejszy, niż w przypadku adwokata czy radcy prawnego. Niemniej jednak funkcje związane z poradami prawnymi także pod wieloma względami stają się we współczesnym świecie bardzo istotne. Jak sama nazwa wskazuje, doradca prawny może udzielać porad prawnych. Jest również upoważniony do tworzenia projektów pism. W niektórych sprawach cywilnych doradca prawny może występować jako pełnomocnik. Warunkiem jest jednak zawarta pomiędzy doradcą a klientem stała umowa zlecenia. Osoby świadczące porady prawne mogą również sprawować pełnomocnictwo w postępowaniach administracyjnych. Jeśli chodzi o sprawy przekraczające kompetencje doradców prawnych, są to przede wszystkim inne pełnomocnictwa, związane chociażby z prawem karnym, rodzinnym czy ze sprawami patentowymi. Niemniej jednak zakres obowiązków wspomnianych osób wciąż pozostaje dość szeroki oraz interesujący.

Zawód doradcy prawnego staje się popularny, ponieważ społeczeństwo w wielu sytuacjach napotyka na swojej drodze różnego rodzaju regulacje i ustawy, których nie rozumie lub wobec których musi się ustosunkować. Plusem dla osób korzystających z usług doradztwa prawnego jest przede wszystkim cena takich porad. Niejednokrotnie są one o wiele niższe, niż usługi zawodowego adwokata bądź radcy prawnego. Co więcej, w Polsce funkcjonują również punkty, w których poradę prawną można uzyskać całkowicie bezpłatnie.