Support

Gwarancja wsparcia i asysty technicznej - sprawdź najlepsze rozwiązania.

Bądźmy w kontakcie

Niezawodność

Innowacyjne projekty i najwyższa jakość oferowanych rozwiązań.

Sprawdź dziś!

Opłaty

  • Polska - przesyłki darmowe
  • Unia Europejska - według stawek UPS
  • Świat - do uzgodnienia

Metody ochrony roślin – chemia a naturalne sposoby

Czy unikanie środków chemicznych w naszym ogrodzie musi wiązać się jednocześnie z falą szkodników zalewającą nasze grządki? Z takim pytaniem prędzej czy później mierzy się każdy ogrodnik. Przede wszystkim dlatego, że jakakolwiek chemia w nadmiernych ilościach wpływa negatywnie na uprawiane przez nas rośliny czy też na glebę, w której warzywa i owoce zapuszczają swoje korzenie. Rezygnacja z chemicznej ochrony roślin często wiąże się jednak z kolejnym problemem – wspomnianymi już wcześniej szkodnikami, żerującymi na zdrowych i rozwijających się roślinkach. Okazuje się jednak, że z agrofagami można walczyć nie tylko za pomocą – szkodliwej w efekcie końcowym – chemii. Każdy hobbystyczny i zawodowy ogrodnik powinien zatem poznać naturalne i biologiczne sposoby ochrony roślin przed różnymi szkodnikami. 

Pożyteczne metody biologiczne 

W kontekście ogrodnictwa czy rolnictwa bardzo interesujące okazują się być biologiczne środki ochrony roślin. Te ostatnie opierają się na wykorzystywaniu do ochrony roślin naturalnych wrogów określonych szkodników. Innymi słowy, by zapobiec atakom agrofagów, w naszym ogrodzie czy sadzie powinny pojawić się różne organizmy żywe, które oczywiście w żaden sposób nie wpłyną negatywnie na „mieszkające” tam rośliny, warzywa czy owoce. W kontekście biologicznej ochrony można mówić na przykład o tymczasowej kolonizacji, czyli o okresowym uwalnianiu organizmów szkodliwych dla agrofagów. Bardzo ciekawym rodzajem metody biologicznej – jeśli nie najciekawszym – jest ochrona pożytecznych organizmów. Mowa tutaj na przykład o ptakach. Dokarmianie niektórych gatunków czy nawet budowanie domków na drzewach zapewnia zwierzętom bezpieczeństwo i jest jednocześnie korzystne dla ogrodnika czy rolnika. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ptaki często żywią się popularnymi szkodnikami. Z pewnością nie należy wypędzać ich zatem z naszego ogródka. Warto również sprawdzić, które gatunki żywią się konkretnymi rodzajami szkodników. 

Niezbędne metody agrotechniczne

Czym są tak zwane metody agrotechniczne ochrony roślin? Odpowiedź na to pytanie powinien znać każdy rolnik czy ogrodnik. Metody agrotechniczne to nic innego jak świadome zmiany warunków środowiska w celu ułatwienia roślinie rozwoju. Innymi słowy metody agrotechniczne nie tylko pomagają roślinie wzrastać, ale także chronią ją przed różnorodnymi szkodnikami. Podstawową metodą walki z agrofagami jest niszczenie chwastów. Te ostatnie są często żywicielami pośrednimi pomiędzy zdrową rośliną a szkodnikiem. Obecność chwastów wpływa także negatywnie na najbliższe środowisko. Co ciekawe chwasty można zwalczać nie tylko poprzez ręczne wyrywanie niepożądanych roślin w ogrodzie. Warto bowiem zaznaczyć, że na podstawie badań (nierzadko także metody prób i błędów) można sprawdzić, które owady bądź zwierzęta żywią się danym chwastem. Umieszczenie danej populacji na terenach opanowanych przez chwasty niejednokrotnie zakończyło się sukcesem. Dobrym przykładem takiej ingerencji człowieka – tym razem w kontekście hodowli zwierząt, a nie uprawy roślin – było wyeliminowanie dziurawca w Stanach Zjednoczonych. Obecność wspomnianego chwastu uniemożliwiała wypas bydła, jednak na szczęście odkryto, iż dla niektórych owadów z rodziny stonkowatych dziurawiec stanowi idealne pożywienie. Do metod agrotechnicznych zaliczamy również nawożenie gleby czy uprawę roli. 

Kwarantanna potrzebna od zaraz

Co robić, jeśli zauważymy szkodnika na jakiejś roślinie? W początkowej fazie często można uratować roślinkę, dlatego warto obserwować regularnie swoje okazy. Trzeba zadbać również o to, by odizolować zarażoną roślinę od innych. W takich sytuacjach mówimy o kwarantannie. Jeśli nie ma innego wyjścia, trzeba zawalczyć o roślinę metodami chemicznymi. Plus jest jednak taki, że preparat rozpylamy wyłącznie na część zbiorów. Chemia nie trafia zatem do zdrowych warzyw czy owoców. 

Obok metod chemicznych mamy zatem w zanadrzu wiele innych pomysłów na to, jak zadbać o ogród oraz o żyjące tam rośliny. Jak się okazuje, nie wszystkie zwierzęta chcą zaszkodzić uprawianym przez nas warzywom czy owocom. Co więcej, obecność niektórych osobników powinna być przez człowieka pożądana, ponieważ te ostatnie żywią się wieloma szkodnikami roślin. O bezpieczeństwo swoich „podopiecznych” powinien zadbać również ogrodnik. Nawożenie gleby czy niszczenie chwastów to podstawowe czynniki, które nie tylko poprawiają warunki życia rośliny, ale również oddalają widmo pojawienia się szkodliwych i niepożądanych agrofagów.