Support

Gwarancja wsparcia i asysty technicznej - sprawdź najlepsze rozwiązania.

Bądźmy w kontakcie

Niezawodność

Innowacyjne projekty i najwyższa jakość oferowanych rozwiązań.

Sprawdź dziś!

Opłaty

  • Polska - przesyłki darmowe
  • Unia Europejska - według stawek UPS
  • Świat - do uzgodnienia

Aranżacja poddasza

Wybudowanie domu to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Nie inaczej jest z zakupem własnej nieruchomości, do której niemalże od razu można się wprowadzić. Warto jednak podkreślić, że na komfort i standard życia ma dzisiaj wpływ również odpowiednia aranżacja pomieszczeń mieszkalnych. Funkcjonalna i nowoczesna kuchnia czy wygodna i klimatyczna sypialnia to marzenie każdego domownika. W dobie dwudziestego pierwszego wieku dostęp do porad aranżacyjnych stał się bardzo ułatwiony. Rodzina może wynająć profesjonalnego architekta wnętrz lub skorzystać z rad zamieszczonych na portalach internetowych dotyczących urządzania domu czy mieszkania. Źródłem inspiracji stają się domy znajomych, sąsiadów czy celebrytów. Pomysły na każdym kroku zostają nam przedstawiane także w mediach. Na półkach sklepowych znajdziemy magazyny architektoniczne, w telewizji emitowane są programy związane z aranżacją domów i mieszkań. Opcji jest zatem naprawdę dużo. Każde pomieszczenie posiada inną specyfikę, na którą domownicy podczas remontu powinni zwrócić uwagę. Nie inaczej jest z poddaszem, które w kontekście aranżacji zamieszczonych tam pomieszczeń może stanowić pewien problem. Warto zatem wiedzieć, jak radzić sobie z napotkanymi problemami oraz jak szybko i bezstresowo zamienić te ostatnie w zalety. Jak się bowiem okazuje, nie takie poddasze straszne jak je malują.

 Oświetlenie na poddaszu

Oświetlenie to ważny element każdego pomieszczenia. Odpowiednia ilość światła wpływająca do sypialni, kuchni czy salonu sprawia, że mieszka się nam bardziej komfortowo oraz bardziej bezpiecznie. W domu możemy wyróżnić dwa podstawowe źródła światła – jest to oświetlenie naturalne, które zapewniają nam na co dzień promienie słoneczne oraz oświetlenie sztuczne, o które sami w obliczu aranżacji musimy zadbać. Oświetlenie na poddaszu jest nieco bardziej skomplikowane niż w innych partiach domu. „Winę” za taki stan rzeczy ponoszą oczywiście skośne ściany. Warto jednak wiedzieć, że prawidłowy dobór okien i lamp wcale nie jest trudny nawet w przypadku pomieszczeń na ostatnim piętrze.

1. Oświetlenie naturalne

Okna dachowe na poddaszu pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ są odpowiedzialne za dostarczanie optymalnego źródła światła. Współcześnie na rynku można znaleźć dużo modeli, charakteryzujących się bardzo zróżnicowaną specyfiką. W ostatnim czasie domownicy często decydują się na popularny model okna Velux GGL3073. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się lukarny.

2. Oświetlenie sztuczne

Oświetlenie sztuczne na poddaszu powinno być dostosowane do specyfiki pomieszczenia. Słabsze klosze zamontujemy w łazienkach, więcej światła dostarczymy natomiast sypialni dla dziecka czy gabinetowi. Na poddaszu doskonale sprawdzają się lampy naścienne, ponieważ równomiernie rozprowadzają źródło światła i docierają do zaciemnionych skosów. Praktycznym rozwiązaniem są również lampy stojące lub niskie lampki postawione na stoliku czy biurku.

Dekoracje i dodatki

Meble, aranżacja ścian czy oświetlenie pełnią bardzo ważną funkcję w każdym pomieszczeniu. Nie można zapominać również o dodatkach, które wzbogacają przestrzeń i podkreślają atmosferę danego pomieszczenia. Dekoracje będą wiązać się oczywiście ze specyfiką danego miejsca. Najciekawsze dodatki możemy znaleźć w pokojach dziecięcych, ponieważ wyobraźnia producentów i architektów w tym kontekście naprawdę nie ma granic.

Funkcjonalne meble

Przestrzeń poddasza bywa uciążliwa pod względem meblowania każdego pomieszczenia. Warto zdecydować się zatem na meble wykonane na wymiar. W ten sposób domownicy zaoszczędzą cenną przestrzeń i zadbają o pokoje pod względem praktycznym. Co ciekawe, na wymiar może być zamówiona nawet nowoczesna armatura do łazienki.

Schody na poddasze

Wybierając schody na poddasze powinniśmy kierować się przede wszystkim estetyką oraz praktycznością wnętrza. Nie tylko jeśli chodzi o poddasze, ale także gdy mowa o korytarzu piętro niżej. Optymalnym wyjściem – jeśli korytarz ma niewielki metraż – okazują się być schody składane. Te po rozłożeniu wyglądem nie różnią się od schodków stacjonarnych, dlatego w razie potrzeby można pozostawić schody rozłożone. Obecnie najbardziej popularne okazują się schody drewniane. Głównie ze względu na swoją trwałość oraz wyjątkową prezencję w kontekście aranżacji wnętrza.

Rodzaj pomieszczenia

Wszystkie wymienione wyżej elementy powinny być oczywiście dostosowane do rodzaju pomieszczenia, które przyjdzie nam aranżować. Inaczej umeblujemy łazienkę na poddaszu, inaczej będzie też wyglądała „poddaszowa” sypialnia.

Wystrój poddasza początkowo może spędzać sen z powiek, jednak wystarczy pomysł lub inspiracja, by zamienić to stosunkowo niewygodne pomieszczenie na komfortowe i przytulne wnętrze. Im większe jest poddasze, tym więcej pomieszczeń możemy w takim miejscu zaaranżować. Osobną kwestią pozostaje wybór oświetlenia zewnętrznego. Najbardziej praktyczną opcją będzie rozplanowanie pomieszczeń w środku, a dopiero w efekcie tych postanowień dobranie optymalnych okien dachowych. Warto bowiem pamiętać, że liczba okien w łazience czy sypialni będzie się różnić od liczby okien w pokoju dziecka. Aranżując przestrzeń nie możemy zapominać o lampach emitujących oświetlenie sztuczne. Cenną przestrzeń zagwarantują meble na wymiar, a klimat pomieszczenia zbudują odpowiednio dobrane dodatki i dekoracje. Jeśli chodzi o schody prowadzące na poddasze, najlepiej zdecydować się na schody składane. Wszystkie wymienione czynniki składają się na idealnie zaaranżowane poddasze zarówno pod względem praktycznym, jak i pod względem estetycznym.