Support

Gwarancja wsparcia i asysty technicznej - sprawdź najlepsze rozwiązania.

Bądźmy w kontakcie

Niezawodność

Innowacyjne projekty i najwyższa jakość oferowanych rozwiązań.

Sprawdź dziś!

Opłaty

  • Polska - przesyłki darmowe
  • Unia Europejska - według stawek UPS
  • Świat - do uzgodnienia

Kocie choroby

Posiadanie zwierzątka domowego powinno uczulić nas na jego problemy. Każdy właściciel jest odpowiedzialny nie tylko za żywienie pupila, ale także za jego dobre samopoczucie czy wreszcie zdrowie. W przypadku kotów sprawa jest szczególnie istotna, ponieważ na ogół są to zwierzęta niezależne i nie mamy z nimi bardzo bliskich kontaktów. Szczególnie wtedy, gdy pupile często przebywają poza domem. Warto jednak wiedzieć, że takie postrzeganie sytuacji nierzadko bywa mylne. Zwierzęta instynktownie sygnalizują swojemu właścicielowi fakt, że nie czują się najlepiej. Co więcej, taką sytuację może również rozpoznać człowiek dzięki regularnej obserwacji swojego pupila. Zazwyczaj, gdy dzieje się coś złego, zmienia się nie tylko zachowanie kota, ale również jego wygląd. Każdego dnia zwierzaki domowe narażone są na niebezpieczeństwa wewnątrz domu i poza domem. W miarę możliwości właściciele powinni zapobiegać niechcianym problemom oraz działać w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u swojego zwierzaka.

Koty przebywające poza domem

Wiele niebezpieczeństw czyha na zwierzaki poza domem. Właściciele psów mogą bardziej kontrolować swojego czworonoga, ponieważ ten z reguły jest podczas spaceru na smyczy. Koty nierzadko zostają pozostawione same sobie i całymi dniami krążą po osiedlach lub po całym mieście. Na ich drodze stają nie tylko inne zwierzęta czy ludzie, ale także samochody, tramwaje, autobusy czy nawet rowery. O wypadek w takiej sytuacji nietrudno. Warto zatem – jeśli kot jest nauczony przebywać za domem – wypuszczać zwierzaka w godzinach wieczornych lub porannych. Wtedy pupil zdąży wrócić przed popołudniem, kiedy ruch na drogach jest największy. Na zewnątrz czekają również inne niebezpieczeństwa. Są to przede wszystkim większe zwierzaki oraz ludzie, którym obecność zwierząt nie zawsze przypada do gustu. Warto zadbać o to, by kot nosił obrożę z numerem telefonu oraz imieniem. W razie takiej potrzeby weterynarz czy inna osoba będą mogły skontaktować się z właścicielem.

Niebezpieczeństwa w domu

Pomieszczenia domowe na ogół są dla kotów bezpieczne. Te wiedzą, których miejsc mają unikać i w przeciwieństwie do małych dzieci instynktownie omijają różne substancje chemiczne, płyny czy inne podobne produkty. Warto jednak pamiętać, że takim zachowaniem charakteryzują się starsze koty. Małe zwierzaki często nieświadomie sprowadzają na siebie ogromne niebezpieczeństwo. Wchodzą do pralek, szafek czy na parapety okien. Każdy właściciel powinien szczególnie w tym okresie życia pupila zadbać o to, by niebezpiecznych sytuacji było jak najmniej.

Fizjologia a choroba

Gadżety takie jak kuwety dla kota są nieodzownym elementem wyposażenia mieszkania, w którym mieszka domowy kociak. Co jednak zrobić, gdy nagle zwierzę zaczyna omijać kuwetę wielkim łukiem i załatwiać się w innych miejscach mieszkania czy domu? Przede wszystkim nie można się na pupila denerwować, ponieważ raz nauczony korzystania z kuwety kot, nie zmienia swoich przyzwyczajeń ot tak. Najczęściej wspomniane zachowanie związane jest ze zdrowiem zwierzaka. Każde odstępstwo od normy powinno skończyć się wizytą u weterynarza. Zazwyczaj okazuje się, że kot nabawił się zapalenia pęcherza lub nieprawidłowo się odżywiał. Na takie choroby narażone są przede wszystkim koty po kastracji, których układ moczowy staje się bardziej wrażliwy na różne czynniki. W trakcie wizyty weterynarz wykona odpowiedni zabieg, przepisze leki i doradzi właścicielowi, jak od tej pory zajmować się kotem.

Wygląd kota podczas choroby

Na chorobę w przypadku kota może wskazywać kilka czynników. Bardzo ważna jest zatem obserwacja pupila po to, by w razie potrzeby szybko zareagować. Pierwszym elementem zmieniającym się podczas choroby jest zachowanie zwierzaka. Jeśli nagle pupil staje się agresywny, ospały czy bardzo energiczny powinniśmy czym prędzej zabrać go do weterynarza. Raptowna zmiana zachowania nigdy nie sygnalizuje czegoś pozytywnego. Chory kot traci również na wadze lub przeciwnie bardzo szybko tyje. Zmienia się także jego sierść, która u zdrowego kota powinna charakteryzować się gładkością i miękkością. Futerko zdrowego kota na ogół ładnie się błyszczy i jest przyjemne w dotyku. Dla zachowania takiego wyglądu warto co kilka dni czesać grzbiet kota specjalną szczotką.

Odrobaczanie kota w gabinecie weterynaryjnym

Koty – szczególnie te przebywające często poza domem – są wyjątkowo narażone na działania różnych pasożytów. Niestety niektóre z tych ostatnich mogą żerować na naszym zwierzęciu bezobjawowo. To właśnie dlatego tak ważne stają się regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Najbardziej niebezpieczne okazują się pasożyty przedostające się do narządów wewnętrznych. W takich przypadkach przez długi czas trudno je wykryć. Łatwiej jest oczywiście z robakami znajdującymi się na przykład w uszach. Częste drapanie i niespokojne zachowanie to sygnał dla właściciela, że z kotem dzieje się coś niewłaściwego. Zazwyczaj podczas wizyty wystarczy zastrzyk i przepisanie leków. Jednak im prędzej pojawimy się ze zwierzakiem u weterynarza, tym lepiej.

Zdrowy i szczęśliwy kot załatwia swoje potrzeby fizjologiczne do kuwety, nie jest agresywny i posiada błyszczącą oraz gładką sierść. Warto zwrócić także uwagę na koci nos. Ten ostatni powinien być wilgotny i czysty. To często właśnie na podstawie nosa przesądza się o konieczności wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli nosek pupila jest suchy lub wydobywa się z niego dziwna wydzielina, z pewnością takiego zwierzaka powinien przebadać weterynarz.