Support

Gwarancja wsparcia i asysty technicznej - sprawdź najlepsze rozwiązania.

Bądźmy w kontakcie

Niezawodność

Innowacyjne projekty i najwyższa jakość oferowanych rozwiązań.

Sprawdź dziś!

Opłaty

  • Polska - przesyłki darmowe
  • Unia Europejska - według stawek UPS
  • Świat - do uzgodnienia

O inwestorach i generalnych wykonawcach

instalacje zewnętrznePrzestrzeń miast stale się rozrasta, jesteśmy więc na bieżąco świadkami realizacji kolejnych inwestycji budowlanych, mających za zadanie wzbogacać rozległe tereny aglomeracji o nowoczesne miejsca do pracy i codziennego życia. Jako, że centra zwykle są mocno zagospodarowane, inwestorzy decydują się przenosić swoje projekty poza ich bezpośredni obszar, przez co kolejne dzielnice mogą cieszyć się w pełni funkcjonalnymi obiektami użytkowymi. Oczywiście wysokie tempo prac może sugerować, że wprowadzanie w życie projektów architektonicznych jest dzisiaj wyjątkowo proste i nieskomplikowane, jeżeli jednak zdecydujemy się przyjrzeć bliżej wymogom stawianym współczesnym inwestorom z pewnością stwierdzimy, że zrealizowanie planu działania wymaga znakomitej koordynacji, ogromnych środków finansowych i jeszcze więcej szczęścia.

Każdy inwestor doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo elastycznym trzeba być, żeby umiejętnie manewrować wszystkim tym, czego oczekują potencjalni nabywcy, niezbędne jest w końcu doskonałe poruszanie się po przestrzeni branży nieruchomości. Ze względu na to, że realizacja projektów wymaga połączenia wielu komponentów, inwestorzy decydują się na oddanie części swoich obowiązków tym, którzy doskonale wiedzą w jaki sposób zarządzać inwestycjami i co robić, aby całość ? niezależnie od etapów ? prezentowała się doskonale. Właśnie w tym celu na placach budowy pojawiają się inwestorzy generalni, których rolą jest nadzorowanie działań pracowników, zarządzanie dostawcami, przekazywanie niezbędnych informacji pomiędzy zainteresowanymi stronami oraz dbanie o to, aby wszystko działało zgodnie z harmonogramem. Generalny wykonawca w pierwszej kolejności ocenia projekt i stara się przewidzieć ewentualne jego niedociągnięcia. Jest to wyjątkowo praktyczna umiejętność, ponieważ bardzo często okazuje się, że doskonale prezentujące się na papierze plany zagospodarowania przestrzennego mogą w praktyce przysparzać wielu kłopotów.

Wielu generalnych wykonawców zmuszonych jest wypracować sobie umiejętność budowania w wyjątkowo wymagających warunkach, niezależnie od tego czy będą to przeszkody typowo prawne, finansowe, czy też techniczne. Rolą podmiotu odpowiedzialnego za nadzorowanie prawidłowego przebiegu procesu inwestycyjnego jest zarówno decydowanie o warunkach zabudowy jak i projektowanie, realizowanie planów oraz uruchomienie obiektu. Jeżeli wszystko okaże się dobrze zorganizowane i nie będzie kolidowało z miejscowym planem organizacji przestrzeni, a dodatkowo zgromadzi się wszystkie niezbędne pozwolenia, generalny wykonawca może przystępować do gromadzenia zespołu wykonawców oraz selekcjonowania materiałów, maszyn oraz wszystkich niezbędnych urządzeń. Ze względu na to, że nie zawsze główny wykonawca posiada odpowiednio duże zasoby własne, najczęściej w przestrzeni nowej inwestycji pojawiają się zatrudnieni specjalnie w tym celu podwykonawcy. Współczesne specjalizacje są na tyle wąskie, że decydując się na wynajęcie konkretnych firm można uzyskać gwarancję, że poszczególne czynności będą realizowane z należytą precyzją. Mając bezpośredni kontakt z fachowcami ma się szansę na przyspieszenie tempa wykonania. Problemem może być jednak odpowiednie skoordynowanie zleceń, może się bowiem okazać w praktyce, że poszczególne firmy będą wzajemnie sobie ?przeszkadzać?. Jest to kolejne wyzwanie jakie stawiane jest przed generalnym wykonawcą.

Doświadczenie w branży jest właściwie koniecznością, trudno sobie bowiem wyobrazić, że generalni wykonawcy mogliby zarządzać inwestycją bez odpowiedniej wiedzy z zakresu prawa budowlanego, technologii realizacji czy też znajomości materiałów i umiejętności zarządzania pracownikami i podwykonawcami. Zazwyczaj więc poszczególne firmy zaczynały jako podwykonawcy lub niezależne firmy budowlane, ucząc się fachu i zdobywając bezcenne doświadczenie. Mając szansę na pozyskanie solidnych referencji, zyskuje się jednocześnie szansę na uruchamianie obiektów budowlanych zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.