Support

Gwarancja wsparcia i asysty technicznej - sprawdź najlepsze rozwiązania.

Bądźmy w kontakcie

Niezawodność

Innowacyjne projekty i najwyższa jakość oferowanych rozwiązań.

Sprawdź dziś!

Opłaty

  • Polska - przesyłki darmowe
  • Unia Europejska - według stawek UPS
  • Świat - do uzgodnienia

Gdzie i jak pobierać naukę gry na pianinie?

prywatna szkoła muzycznaNauka gry na instrumentach muzycznych jest zajęciem, które od stuleci towarzyszy człowiekowi. Niezwykle popularne są klasyczne instrumenty takie, jak pianino czy gitara. Od lat cieszą się dużą popularnością wśród wszystkich chętnych do gry. Chcąc podszlifować swój talent lub zacząć naukę od zera, najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniej szkoły ewentualnie wykupienie prywatnych lekcji u nauczyciela. Dużym powodzeniem cieszą się również różnego rodzaju ogniska, warsztaty i kursy muzyczne organizowane dla każdego chętnego na wzięcie w nich udziału, bez względu na wiek. Zanim rozpocznie się naukę gry na pianinie, koniecznie trzeba wiedzieć z jakim instrumentem ma się do czynienia. W związku z tym, warto zgłębić swoją wiedzę na temat jego budowy. Pianino jest instrumentem muzycznym strunowym młoteczkowym, a więc klawiszowym.

To z pewnością nie ulega niczyjej wątpliwości. Struny ustawione są w nim w pozycji pionowej. Te cechy sprawiają, że pianino ma niezwykle dużo wspólnego z fortepianem. Doskonale widać to na przestrzeni wieków, obserwując kształtowanie się popularności pianina. Zanim instrument ten w ogóle pojawił się w domach, jego poprzednikiem było klawicyterium, a także instrument kryjący się pod nazwą... żyrafa. Określenie to pochodzi od pozycji strun, które były naciągnięte pionowo. Za człowieka, który zbudował pierwszy instrument muzyczny strunowy z mechanizmem młoteczkowym, a więc prototyp pianina, uważa się Włocha Bartolomeo Cristoforiego. Było to około roku 1709. Z kolei Jan Schmidt pochodzący z Salzburga (lub Grüneberger z Halle; nie jest dokładnie znane nazwisko) wybudował pierwsze pianino. Miało to miejsce około końca XVIII wieku lub na początku XIX wieku. Już w 1802 roku mieszkaniec Londyna skonstruował pianino, które odznaczało się spośród innych skośnym naciągiem strun. Jednak ten mechanizm został ulepszony oraz opatentowany przez Wornuma w roku 1826. Okazało się to na tyle dobrym rozwiązaniem, że z powodzeniem stosuje się je po dzień dzisiejszy. Jedynie wykorzystanie innego rodzaju tłumika jest pewną ingerencją w istniejący mechanizm. Kolejnymi budowniczymi pianina byli również Niemcy, Anglicy, Francuzi oraz Wiedeńczycy.

Jednak pomimo dobrego startu, pianino przez długi czas nie mogło zdobyć dużej popularności. Stało się to dopiero w drugiej połowie XIX wieku, gdy mieszkańcy miast przekonali się do pianina z powodu zdecydowanie niższej ceny niż w przypadku popularnego dotychczas fortepianu. Zajmowało również zdecydowanie mniej miejsca. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Polska jest jednym krajów, w których produkuje się jedne z najlepszych tego rodzaju instrumentów muzycznych. Po wojnie najsłynniejsze były fabryki: Defil w Lublinie, Calisia w Kaliszu, a także Legnicka Fabryka Fortepianów i Pianin działająca w Legnicy. Współcześnie pianino cieszy się ogromnym zainteresowaniem i dużym powodzeniem wśród amatorów gry na tym instrumencie. Znając po krotce historię pianina, można bez przeszkód zacząć naukę gry na nim. Warto zastanowić się nad wyborem pomiędzy szkołą, a prywatnymi lekcjami pobieranymi bezpośrednio od nauczyciela, w trybie indywidualnym. Na prywatnej płaszczyźnie funkcjonują również szkoły. Ponadto, bardzo ciekawe oferty dydaktyczne posiadają również szkoły publiczne. Wszystkie je podzielić można na te, o charakterze ogólnokształcącym oraz popołudniowym. Ogólnie rzecz ujmując, w naszym kraju szkoły muzyczne stanowią aż 70% wszystkich szkół o profilu artystycznym. Wybór powinien być decyzją podjętą w oparciu o indywidualne wymagania względem oferty dydaktycznej. W tym celu, przed ostateczna decyzją warto zapoznać się z rozmaitymi ofertami i wybrać tę, która okaże się najbardziej optymalną. Tym bardziej, że w grę wchodzi przyszłość własna lub swojego dziecka. Rozpoczęta w odpowiednim momencie oraz miejscu nauka gry na pianinie może zaowocować w przyszłości karierą estradową, albo przynajmniej karierą zawodową pod kątem właśnie muzycznym. Inwestowanie w edukację nigdy nie powinno być w jakikolwiek sposób ograniczane. Warto pomyśleć o przyszłości.