Support

Gwarancja wsparcia i asysty technicznej - sprawdź najlepsze rozwiązania.

Bądźmy w kontakcie

Niezawodność

Innowacyjne projekty i najwyższa jakość oferowanych rozwiązań.

Sprawdź dziś!

Opłaty

  • Polska - przesyłki darmowe
  • Unia Europejska - według stawek UPS
  • Świat - do uzgodnienia

Szybka i prosta wycena nieruchomości

krzesłoCoraz częściej stajemy przed koniecznością sporządzenia wyceny posiadanej przez siebie nieruchomości. Niemal na każdym kroku musimy też przedkładać odpowiednie i wiarygodne dokumenty, które byłby honorowane przez instytucje państwowe. Podatki, opłaty wynikające z użytkowania wieczystego, czynsze oraz wątpliwości co do słuszności inwestowania swoich ciężko zarobionych pieniędzy sprawiają, że większość z nas decyduje się na współpracę z doświadczonym rzeczoznawcą majątkowym, który jako jedyny posiada wszystkie możliwe narzędzia i uprawnienia, dzięki którym może sporządzać operat szacunkowy ? własną, autorską opinię na temat konkretnej nieruchomości wraz z osobistymi adnotacjami, przywołanymi przepisami prawnymi, sposobami dokonywania obliczeń oraz metodami szacowania wartości mienia. Z jego usług musimy korzystać, kiedy w sposób oficjalny chcemy rozliczyć się z podatku od spadku lub darowizny, ubiegamy się o kredyt hipoteczny lub gdy obawiamy się, że interesująca nas oferta może nie być tak atrakcyjna, jak się z pozoru wydaje.

Jednak istnieją też takie sytuacje, kiedy jesteśmy zwyczajnie ciekawi tego, ile moglibyśmy się spodziewać wtedy, kiedy zdecydowalibyśmy się wystawić na sprzedaż swoje mieszkanie lub kiedy poszukujemy mieszkania które moglibyśmy kupić, ale nie do końca wiemy jak dużej kwoty będziemy potrzebowali na to przedsięwzięcie. Wycena mieszkania może być pomocna także wtedy, kiedy mamy ograniczony budżet na zakup nieruchomości i poszukujemy takiej okolicy, która finansowo spełniłaby nasze oczekiwania ? wyceny umożliwiają szybką orientację po przestrzeni branży w danym regionie czy mieście, dzięki czemu możemy przyjrzeć się obecnym cenom i rozkładowi popytu i podaży i ? ewentualnie ? wstrzymać się z działaniem czekając na bardziej komfortowe warunki. Oczywiście wycena mieszkania dokonywana na własną rękę nie będzie ani tak wiarygodna, ani precyzyjna jak ta, dokonywana przez doświadczonego rzeczoznawcę majątkowego, uzyskane informacje nie będą mogły być też wykorzystane w sposób inny, niż prywatny, jednak tego typu przedsięwzięcie można potraktować jako ciekawostkę i ewentualny punkt startowy do dalszego działania. Odwiedzając stronę znajdującą się pod adresem http://www.walor-nieruchomosci.pl/ będziemy mieli szansę dowiedzieć się więcej zarówno o wycenach online, jak i o pracy projesjonalnego rzeczoznawcy.

Wiadomo przecież, że nowo zakupione mieszkanie to bardzo często wieloletnie obciążenie domowego budżetu, lokal własnościowy to także cenny majątek, którym można obracać w dowolny sposób, dlatego też zawsze warto solidnie go wycenić, aby nie stracić na całym przedsięwzięciu. Spłacając kredyt hipoteczny stajemy się więc posiadaczami cennego dobra, które jest niezwykle istotnym elementem całego naszego majątku, dlatego warto zadać sobie pytanie ? ile naprawdę warte jest nasze mieszkanie? Trudno znaleźć odpowiedź bez dokładnej orientacji w przestrzeni branży, bez posiadania raportów i analiz z rynku nieruchomości oraz bez wiedzy dotyczących obecnych trendów czy też układów pomiędzy popytem a podażą, jeżeli jednak potrzebujemy czegoś, co w łatwy i szybki sposób pozwoli na zorientowanie się w przybliżonej cenie, to możemy dokonać sprawnego szacowania na dwa proste sposoby. Pierwszy podobny jest częściowo do tego, co wykonuje profesjonalny rzeczoznawca, czyli odpowiada metodzie porównawczej. Cały proces w praktyce jest oczywiście niezwykle skomplikowany i wymaga dokładnej wizji lokalnej, jednak można przyjrzeć się ofertom pojawiającym się w przestrzeni Sieci i wybrać dziesięć ogłoszeń, w których pojawiają się mieszkania na sprzedaż i są maksymalnie zbliżone do tego, które chcemy wycenić.

dachPodobieństwo musi się opierać nie tylko na podobieństwie wizualnym, czyli zgadzać się w powierzchni, ilości pomieszczeń, ich układowi czy typowi budownictwa, ale także lokalizacyjnie. Najkrócej można więc stwierdzić, że mieszkanie musi się znajdować w tym samym regionie czy mieście, być wyceniane mniej więcej w tym samym czasie, a bezpośrednie otoczenie musi sobie odpowiadać. Przez otoczenie rozumie się głównie sąsiedztwo ? bezpieczeństwo okolicy, obecność centrów handlowych lub instytucji kulturalnych, czystość środowiska naturalnego czy planowane przyszłe inwestycje. Są to oczywiście informacje trudne do zdobycia ze względu na to, że w krótkich opisach lub nieprecyzyjnych dokumentacjach fotograficznych zwykle ich nie ma, dlatego też ryzyko popełnienia błędu szacunkowego jest całkiem spore. Jeżeli jednak uda nam się wytypować dziesięć podobnych ofert, możemy wyciągnąć średnią ze wszystkich cen, które pojawiają się w ofertach i wyliczyć szacowaną wartość naszego mieszkania, z zastrzeżeniem jednak, że ceny w tego typu portalach nieruchomościowych są zazwyczaj zawyżone ze względu na to, że można je jeszcze negocjować przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży.

Opisy pojawiające się przy ofertach też nie zawsze są precyzyjne czy wiarygodne, ponieważ raz, że trudno je zweryfikować w odniesieniu do rzeczywistości, a dwa, że właściciele lokali są zwykle emocjonalnie przywiązani do posiadanego przez siebie majątku, przez co ? głównie z sentymentu ? oferują go za cenę wyższą, niż faktyczna. Drugim sposobem dokonywania samodzielnej wyceny mieszkania jest skorzystanie ze stron internetowych biur nieruchomości lub stron www, na których pojawiają się programy do szacowania wartości nieruchomości na prywatny użytek. Tego typu aplikacje to wyceniarki internetowe, za pośrednictwem których w niezwykle prosty i szybki sposób można sprawdzić, ile warty jest nasz dom w odniesieniu do rozbudowanej bazy danych zgromadzonych z całego kraju. Oczywiście wyceniarka także ma swoje minusy, a podstawowym jest to, że baza danych ogranicza się jedynie do kilku największych miast w Polsce i jest rzadko aktualizowana, a dane wpisywane w okienka programu mogą być nieprecyzyjne, jednak jak na tak niewielką aplikację wyceniarka i tak jest w miarę dokładnym i interesującym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy poszukują łatwego i intuicyjnego interfejsu. Takiej wyceny dokonuje się zazwyczaj w czterech krokach i wymaga ona podania krótkich informacji na temat mieszkania, takich jak powierzchnia, lokalizacja, układ pomieszczeń czy typ budownictwa.