Support

Gwarancja wsparcia i asysty technicznej - sprawdź najlepsze rozwiązania.

Bądźmy w kontakcie

Niezawodność

Innowacyjne projekty i najwyższa jakość oferowanych rozwiązań.

Sprawdź dziś!

Opłaty

  • Polska - przesyłki darmowe
  • Unia Europejska - według stawek UPS
  • Świat - do uzgodnienia

Ksenony i biksenony

Konwencjonalne źródła światła wykorzystywane dotychczas w produkcji samochodów, zostały wyparte przez nowe rozwiązania, jakimi są samochodowe lampy ksenonowe oraz biksenony. Tradycyjne lampy żarowe niemal zupełnie zniknęły z taśm produkcyjnych, a do świateł mijania czy świateł drogowych zaczęto stosować efektywniejsze rozstrzygnięcia. Klasyczne żarówki posiadają w swoim rdzeniu drut z wolframu, umieszczony w szklanej bańce wypełnionej obojętnym gazem, i jeżeli w ogóle są używane, to zwykle do tworzenia świateł stop czy postojowych. Ich podstawową wadą jest bowiem szybkie osadzanie się pary wolframu na szklanej otoczce, przez co żarówki czernieją i posiadają zwiększone tempo zużywania się. Poza tym większość wytworzonej energii pożytkowana jest jako ciepło a nie światło, przez co eksploatacja okazuje się być całkowicie nieekonomiczna. Z tego też powodu współcześnie, tego typu lampy pojawiają się jako dwuwłókowe i zagospodarowywane są przez starsze typy pojazdów.

Wprawdzie na rynku pojawiły się już ksenony i biksenony, jednak nadal najpopularniejszym i najpowszechniejszym źródłem światła przednich reflektorów samochodowych są żarówki halogenowe, które wyparły wolfram, który był mniej trwały i dawał gorszą barwę światła. Dzięki halogenom udało się zlikwidować problem czernienia szklanej powłoki, ponieważ zawarte w nich związki jodu i bromu nie pozwalają wolframowi na osadzanie się na ściankach żarówki. Jednocześnie jej trwałość znacznie się zwiększa ze względu na fakt, iż wolfram odbijając się od powłoki powraca do żarnika i na nim osiada. Wielokrotne odnawianie się tego procesu pozwala na wydłużenie czasu świecenia i zmniejszony czas zużycia. Żarówki samochodowe są decydującym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo. Ze względu na fakt, iż nowoczesne pojazdy przystosowane są do pokonywania długich dystansów z jednoczesnym utrzymywaniem wysokiej prędkości, światła są w stanie wystarczająco szybko wychwycić zagrożenie znajdujące się na jezdni lub jej poboczu. Łatwiej także zachować płynność w komunikacji pomiędzy kierowcami, którzy za pomocą różnego typu świateł są w stanie przekazywać sobie informacje dotyczące chociażby zmiany kierunku jazdy czy ewentualnej awarii swojego pojazdu.

Minęły więc czasy, kiedy lampy samochodowe służyły jedynie do oświetlania trasy przejazdu. Współczesne rozwiązania pozwalają na zwiększenie nowych możliwości aut oraz wyposażanie ich w kolejne akcesoria, zwiększające nie tylko komfort użytkowania pojazdu, ale i jego bezpieczeństwo. Z tego też powodu zaleca się kierowcom regularne dokonywanie przeglądu systemu oświetlenia, tak aby instalacja była w pełni sprawna ? w przeciwnym razie, przede wszystkim podczas zmierzchu, w nocy oraz w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak ulewny deszcz, śnieżyca czy mgła, można stanowić zagrożenie komunikacyjne nie tylko dla samego siebie i swoich pasażerów, ale i pozostałych użytkowników dróg. Nowatorskie rozwiązania pozwalają na wymianę oświetlenia także w starszych typach pojazdów, dlatego też do każdego typu samochodu można dostosować optymalny sposób oświetlenia, zwiększającego widoczność nawet do kilkudziesięciu procent. Żarówki samochodowe ksenonowe oraz biksenony są w stanie podnieść skuteczność świetlną zdecydowanie bardziej niż lampy halogenowe. Ze względu na to, że te typy lamp posiadają zupełnie inną zasadę działania, nie są wymienne i nie powinno się też próbować ich montować na własną rękę. Ksenony, podobnie jak biksenony, czyli lampy biksenonowe, będące odmianą lamp ksenonowych i wyposażone w moduł projektowy z ruchomą przesłoną odpowiadającą za rozkład światła, potrafią wytwarzać światło mijania i drogowe jednocześnie. Specjalistyczny serwis poświęcony oświetleniu ksenonowym i bixenonowym znaleźć można na http://www.xenon-serwis.pl/. Ze względu jednak na to, że w przypadku tego typu lamp istnieje wysokie ryzyko ze strony wysokiego napięcia, ich montaż powinien odbywać się pod czujnym okiem doświadczonych fachowców i tylko w, wyspecjalizowanym w tych czynnościach, warsztacie. Żarówki samochodowe ksenonowe wykorzystywane są w reflektorach projekcyjnych i refleksyjnych i posiadają wiele pozytywnych cech, które ułatwiają jazdę. Przede wszystkim zapewniają lepszą widoczność i mniejsze zużycie energii, trwałość nawet do dwóch tysięcy godzin, ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz maksymalną luminację przy zmniejszonym poborze mocy.

Ze względu na to, że kilkuletnie reflektory i żarówki są znacznie gorsze w użytkowaniu, w przypadku ich wymiany powinno się zmieniać nie tylko jedną, ale całą parę. W pojazdach, w których żarówki są wyjątkowo wyeksploatowane, wymiana ich na nowe może kolosalnie poprawić widoczność i komfort jazdy. Jeżeli zatem podczas rutynowego przeglądu pojazdu zostanie zaproponowana tego typu konwersja, warto się jej podjąć. Dzięki temu istnieje możliwość zwiększenia bezpieczeństwa swojego i pozostałych kierowców nawet o kilkadziesiąt procent. W ramach więc dbałości o stan swojego samochodu oraz jego oświetlenia warto decydować się na zakup produktów renomowanych marek. Ksenony i biksenony mogą być dobrym rozwiązaniem , ale tylko wtedy, kiedy będą zamontowane właściwie i z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.